Нови детали од последните часови на несреќната Алма која со трите деца се удави во реката Бојана

Од:

Валентина Арази, роднина на Алма Арази која со трите деца се фрли во реката Бојана, денеска повторно беше сослушана во Обвинителството.

Повторно била повикана да сведочи бидејќи обвинителот се сомневал во веродостојноста на нејзината изјава за последната средба со Алма и децата.

Валентина последен пат ги виде Алма и децата живи.

“Излегов со Алма да се напијам кафе во кафуле на нашата улица на влезот во Скадар. Алма ја сакав многу, а и таа ме сакаше мене. И нашите деца се согласија, па сите заедно отидовме на пијачка. Додека бевме одејќи кон кафулето, таа застана, отидов да купам нешто и ме чекаше Алма кога излегов надвор, Алма ми кажа дека го видела Ергис како поминува со една девојка“, рече Валентина.

Таа потоа додала дека лично не го видела Ергис.

„Потоа отидовме во кафулето. Децата си играа, а ние двајца малку зборувавме за неа и за нејзината врска со Ергис. Набрзо продолживме да разговараме за вообичаените работи. Излеговме од кафулето околу 20.20 часот. Тогаш Алма ми рече дека сака брат ѝ да ја земе неа и децата со такси и дека тој ќе оди во Драч со семејството додека таа и нејзиниот сопруг не решат некои работи да заминеме и потоа се разделивме“, ѝ го опиша Валентина на обвинителката последен момент со Алма.

Валентина изјави дека Алма пред еден месец била со семејството во Драч поради проблемите што ги имала во бракот.

„И покрај се, Алма го замоли Ергис да дојде да ја земе и потоа му прости за се. Се надеваше дека ќе ја остави девојката за нејзиното семејство. Не можев ни да сонувам дека ќе направи такво нешто. Да знаев дека таа ќе го направи тоа, ќе врескав во кафеаната и никогаш немаше да ја пуштам сама, верував дека брат ми ќе дојде по неа.

После тоа, мајката на Алма му се јавила на нејзиниот сопруг и му рекла дека таа оди дома со децата, а Алма ќе живее со неа во Драч.

„Тогаш и Ергис слушна дека оди во Драч. По два часа и се јавив на сестрата на Алма и таа ми рече дека не стигнала кај нив со децата. Тогаш се посомневавме дека нешто не е во ред“, изјавила Валентина.

Да потсетиме, сопругот на Алма, Ергис, беше приведен минатата недела.

Тој се товари за поттикнување самоубиство и семејно насилство.

Ергис е во притвор од 4 мај и наводно е во тешка психичка состојба. Според извори на албанските медиуми, полицијата ја препрочитала психолошката проценка на Ергис, која била направена претходниот пат кога тој бил зад решетки поради наркотици.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Уапсен полицаец од Албанија осомничен за низа кривични дела

Горан Наумовски

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

A1on

Албанското обвинителство бара 93 години затвор за шверцери на кокаин

Албанците од Косово, Македонија и Црна Гора нема да полагаат познавање на албанскиот јазик при добивање државјанство

Тирана: Девојче на училиште е каснато од змија, итно е пренесено во болница

Обвинение против сопругот на Алма која со децата се удави во реката Бојана