Нов земјотрес во Хрватска, повторно се тресеше Петриња

Од:

Прилично силен земјотрес со јачина од 4.0 степени по Рухтер денска ја затресе Хрватска. Епицентарот повторно бил во близина на Петриња, но потресот бил почувствува и во Загреб. Има информации дека земјотресот бил почувствуван и во Босна и Херцеговина.

“Сеизмолозите забележаа прилично силен земјотрес со епицентар недалеку од Петриња, близу Глинска Полјана. Јачината на потресот беше 4,0 според Рихтер, а интензитетот во епицентарот беше на 5-тиот степен од ЕМС скалата“, соопшти Сеизмолошката служба.

Би можело да ве интересира

Повторно земјотрес во Петриња, бил силен како експлозија сведочат жителите

Нов посилен земјотрес кај Петриња

Катерина Павлова-Николовска

По разорниот, хрватскиот регион Банија погоден од над 900 помали земјотреси

Нови земјотреси во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска

Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Силниот земјотрес ги поместил Петриња и Сисак и до 86 сантиметри