Невреме во Словенија: Поплавени се патишта, куќи, училишта и градинки

Од:

Обилен дожд наврна во текот на изминатата ноќ во Словенија. Падна толку многу што словенечката агенција за животна средина Арсо издаде црвено предупредување.

Поради огромното количество дожд на северозападот на Словенија затворени се неколку патишта. Проблемот се наслаги од кал и земја. Шефот на Штабот за цивилна заштита на Толмин, Миха Венчељ им порача на граѓаните да не одат на пат.

Според податоците на Управата за заштита и спасување на Република Словенија, денешните обилни врнежи од дожд и ветер предизвикале многу проблеми. Најмногу повици имало во Нова Горица, Крањ, Љубљана, Целје и Словењ Градец.

Реките се надојдени, има порои, поплавени се згради и патишта, а поради огромното количество вода има и одрони. Поплавени се повеќе градинки и училишта во областа Савињска долина, Камник и Толмин.

Би можело да ве интересира

Поплави во долината Неретва

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он

(ВИДЕО) Големи поплави и загинати во Бразил

Семејство и двајца водичи се спасени од пештера во Словенија, беа „заробени“ три дена

Горан Наумовски

Спасувачките служби објавија фотографии од пештерата: Познати нови детали за спасувањето

А1он

Спасувачка акција во Словенија: Пет лица заробени во пештера, неизвесно е кога ќе бидат извлечени

А1он