Мицотакис: Грција го поддржува членството на Шведска и Финска во НАТО

Од:

Грција го поддржува членството на Шведска и Финска во НАТО и сега не е најдобро време ова прашање да се употребува за пазарење, изјави денеска за Ем-ес-ен-би-си, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, а во однос на најавената блокада од страна на Турција.

dobivaj vesti na viber

-За (блокадата) треба да го прашате турскиот претседател… Очекувам ова прашање да се разреши изјави тој.

Мицотакис додаде дека Грција ги поддржува членствата на Шведска и Финска во НАТО.

-Тоа е нивно суверено право. И на крајот не очекувам да има сериозни забелешки, изјави тој.

За да ја осигураат својата безбедност, откако Русија изврши инвазија во Украина, Стокхолм и Хелсинки најавија дека ќе поднесат формално барање за членство во воената алијанса.

Грчкиот премиер е во дводневна официјална посета на Вашингтон и подоцна вечерва во Белата куќа треба да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден.

На полноќ, претседателот на САД организира прием во чест на грчкиот претседател, а за одбележување на 200 годишнината од почетокот на војната за независнот на Грција.

Според Мицотакис, 200 годишнината требаше да се одбележи лани во мај, но поради Ковид-19 настаните беа одложени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска

Мицотакис: Не ни е потребен друг извор на нестабилност во НАТО, се надминаа опортунистичките и утилитарните однесувања

Ана Ололовска

Анкета: Поскапувањето на цените – најголема загриженост за Грците

Ана Ололовска

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Ана Ололовска