Мајката на момчето-убиец обвинетa за запоставување и малтретирање на детето

Од:

М.К., мајката на момчето убиец од училиштето „Владислав Рибникар“ во Белград, била сослушана во полиција поради сомнение за сторено кривично дело – запуштање и малтретирање малолетно лице, откако Првото основно обвинителство дало наредба до полицијата за нејзин распит, пренесува „Блиц“.

Таа вчера дала исказ во полиција, по што во наредниот период ќе биде сослушана од обвинител за истото кривично дело.

Првото основно јавно обвинителство во Белград по службена должност оформи предмет во врска со настанот во основното училиште „Владимир Рибникар“ на 3 мај. во 2023 година кога 13-годишно момче им ги одзело животите на десет лица, а повредило уште четворица, од кои едното починало, а за да се утврди дали во дејствијата на М.К.- мајка на убиецот на малолетното момче има елементи на кривично дело – запоставување и злоупотреба на малолетно лице.

Обвинителството испратило барање до Полициската управа за град Белград за прибирање на потребните информации, со што наредиле да биде сослушана осомничената М.К., да се изврши разговор со педагогот и психологот вработен во ОУ „Владимир Рибникар“, како и да се преземат сите други мерки и дејствија потребни за целосно утврдување на фактичката состојба.

Набргу по злосторството, таткото на момчето, Владимир К., беше приведен, а на товар му се става кривично дело – тешко дело против општа опасност.

Според адвокатот Никола Ристовиќ, максималната казна за ова дело е 12 години затвор.

-Доколку има тешка физичка повреда на лице или материјална штета од поголеми размери, сторителот ќе се казни со затвор од една до осум години. Но, ако смртта настапила кај едно или повеќе лица, сторителот ќе се казни со затвор од две до 12 години – вели Ристовиќ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) „Кој е крал – убиецот Коста или жртвите“ – Ужасна игра на ТикТок, деца бираат меѓу убиецот и жртвите

Анита Петровска Рајковиќ

Вештак со стручно мислење за момчето-убиец од Врачар: „Веруваше дека е подобар од сите, а потоа стави маска“

Девојче од белградско училиште направи листа на ученици кои сака да ги убие: Покрај имињата на врсниците, таа нацртала и нож

Горан Наумовски

Објавен деталниот исказ на мајката на момчето кое го изврши масакрот во Врачар

Горан Наумовски

Предкривична постапка против мајката на детето-убиец од Врачар – се огласи Обвинителството

Катерина Павлова-Николовска

Се огласи семејството на детето-убиец од Врачар: Ова се првите зборови на неговите родители по масакрот

Катерина Павлова-Николовска