Лајчак и Ескобар најверојатно неделава ќе ги посетат Белград и Приштина

Од:

Специјалниот претставник на Европската Унија (ЕУ) за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак и специјалниот американски амбасадор за Западен Балкан, Габриел Ескобар најверојатно ќе ги посетат Приштина и Белград, објави „Радио Слободна Европа“.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува медиумот, се очекува тоа да се случи во текот на неделава, а за цел има уште еднаш да се разговара со земјите за да се пронајде решение околу издавањето влезно – излезни документи за српски државјани во Косово.

Во текстот се додава и дека ЕУ и меѓународната заедница настојуваат Косово и Србија да пронајдат решение најдоцна до 31 август. Тоа е, како што се тврди, со цел да се избегне нова ескалација во северениот дел на Косово.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лајчак и достави на Приштина нов предлог за решавање на кризата на Косово

А1он

Лајчак: Долг и тежок, но фер разговор со Вучиќ

Вучиќ и Ескобар разговараа за можностите за продолжување на дијалогот на Белград и Приштина

А1он

Лајчак во ненајавена посета на Приштина на средба со Курти

А1он

Лајчак во ненајавена посета на Приштина

Вучиќ: Лајчак, Плетнер и Бон предложија нова „арматура“ за преговори во Брисел со цел конечно решение