Курти: Србија бега од потпишување на договорот

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти по средбата во Охрид со српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија бега од потпишување на договорот.

„Постигнавме јавен договор за анекс кој ќе го води спроведувањето на основниот договор. Другата страна бега од потпишување на договорот…сега со анекс. Останува на Европската унија да најде механизам статусот на овој договор да го направи правно обврзувачки. Што се однесува до Анексот, тој ќе биде објавен на порталот на ЕУ и таму ќе разберете што има, а што нема“, рече Курти.

Би можело да ве интересира

Гаши до Курти: Ако потпишеш за ЗСО, ќе ти фрлам молотови коктели во куќата

Горан Наумовски

Вучиќ за апсењето на Путин ако дојде во Србија: Не ги апсев ниту тие што ги бараше Хаг

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Тешко е да се докаже договор ако не постои потпис

Детали од Анексот за кој се договорија Вучиќ и Курти

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите

Катерина Павлова-Николовска

Заврши средбата меѓу Вучиќ и Курти

Катерина Павлова-Николовска