Клуге: Западен Балкан ќе добиe вакцини рамномерно, како што ги добива Србија

Од:

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, денеска на редовната прес-конференција за коронавирусот, рече дека земјите од Западен Балкан ќе добијат вакцини рамномерно, на начин на кој Србија веќе ги обезбеди.

Тој беше прашан од новинар на британски Телеграф – кога другите земји во регионот од Западен Балкан „ќе обезбедат вакцини, како што тоа го стори Србија“.

„Политиката на СЗО е таква што гледаме вакцините да се дистрибуираат рамномерно и праведно насекаде, така што сите земји од Западен Балкан ќе ја добијат вакцината, како и Србија“, рече Клуге.

Во Србија вакцинацијата почна на 24 декември, а први се вакцинираа премиеката Ана Брнабиќ, министерката Дарија Кисиќ Тепавчевиќ и епидемиологот Предраг Кон, кои ја примија вакцината на „Фајзер“.

Вчера, пак, претседателот на српскиот Парламент Ивица Дачиќ, министерот за внатрешни работи Александар Вулин и државниот секретар во Министерството за здравство Мирсад Ѓерлек ја примија руската вакцина за коронавирус Спутник V.

Би можело да ве интересира

Фајзер за седум дена, Спутник за 15, за колку време ќе стекнете имунитет зависи од тоа која вакцина ќе ја примите

А1он

СЗО: Секој десетти пациент има симптоми на коронавирус и по три месеци

Ана Ололовска

Кинеската вакцина „Синофарм“ ефикасна во 72,51 отсто од случаите со коронавирус

Втората пратка вакцини од Србија пристигнува денеска

Го сакаме Западен Балкан во ЕУ, вели шефот на европската дипломатија

Жарко Настоски

Индија почнува со дистрибуција на вакцини за КОВАКС програмата на СЗО