Иванов: Францускиот предлог е во Комисијата за надворешни работи, треба да биде повикана министерката Теодора Генчовска

Од:

Мирослав Иванов, вршител на должноста претседател на Народното собрание на Бугарија, за БТВ изјави дека не предизвикал пријатни чувства кога претседателот Румен Радев почнал да зборува заедно со ГЕРБ и Движењето за права и слободи.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Иванов коментираше дека бугарската влада нема да преземе никакви обврски без зелено светло од Народното собрание. Тоа значи да се донесе декларација дека е дадено зелено светло Владата да потпише еден или друг документ.

Иванов објасни дека во моментов францускиот предлог е во комисијата за надворешна политика на бугарскиот парламент. Оттука, најлогично што треба да направи, како што рече, е да го повика министерот за надворешни работи, кој треба да поднесе извештај до Народното собрание за сработеното во овие шест и пол месеци во преговорите меѓу Бугарија и Северна Македонија.

Која е договорната рамка како што ја гледаат и самата комисија може да испита и ќе излезе со извештај што и како се случува и предлог одлука или декларација може да се достави до Народното собрание, кое веќе, самиот бугарски парламент според Иванов, може и не смее да му даде зелено светло на премиерот Кирил Петков да потпише официјален документ за укинување на ветото.

Би можело да ве интересира

Бугарија го кани Османи на состанок во Банско, нема да оди за да се фокусира на процесот во Собранието

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Генчовска: Завршивме со Протоколите, ќе преземеме мерки против говорот на омраза во С. Македонија

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Бугарија и Северна Македонија се блиску до договор

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Кабинет на Макрон: При употребата на придавката за граѓаните на С. Македонија е направена ненамерна грешка

Ана Ололовска

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Ана Ололовска