Иванов: Францускиот предлог е во Комисијата за надворешни работи, треба да биде повикана министерката Теодора Генчовска

Од:

Мирослав Иванов, вршител на должноста претседател на Народното собрание на Бугарија, за БТВ изјави дека не предизвикал пријатни чувства кога претседателот Румен Радев почнал да зборува заедно со ГЕРБ и Движењето за права и слободи.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Иванов коментираше дека бугарската влада нема да преземе никакви обврски без зелено светло од Народното собрание. Тоа значи да се донесе декларација дека е дадено зелено светло Владата да потпише еден или друг документ.

Иванов објасни дека во моментов францускиот предлог е во комисијата за надворешна политика на бугарскиот парламент. Оттука, најлогично што треба да направи, како што рече, е да го повика министерот за надворешни работи, кој треба да поднесе извештај до Народното собрание за сработеното во овие шест и пол месеци во преговорите меѓу Бугарија и Северна Македонија.

Која е договорната рамка како што ја гледаат и самата комисија може да испита и ќе излезе со извештај што и како се случува и предлог одлука или декларација може да се достави до Народното собрание, кое веќе, самиот бугарски парламент според Иванов, може и не смее да му даде зелено светло на премиерот Кирил Петков да потпише официјален документ за укинување на ветото.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Кој може да ни гарантира дека уставните измени се последно барање на Бугарија

Мицкоски: Преспа е реалност, Договорот за добрососедство е веќе репреговаран со „францускиот предлог“, кон него може да се додаде и друг предлог со македонските барања

Мицкоски: Подготвени сме за разговор, не е добрососедство ако едната страна е понижена, а другата ликува

Радев: Новата влада во Скопје покажа дека има проблем да го препознае постоењето на „Бугарин“ и „бугарско“

Катерина Ѓуровски

Софија: Повторното преговарање за веќе преземените меѓународни обврски само дополнително ќе го одалечи Скопје од почеток на преговорите со ЕУ

Нова провокација во клучен момент – Бугарското МНР за реакциите во земјава за децата од „Мал битолски Монмартр“

Катерина Ѓуровски