Инцидент во ВМА: Пациент каснал медицински работник

Од:

Медицинскиот работник С.В.(43) е повреден денеска на ВМА во Белград кога пациентот Р.Ц.(39) го гризнал за рака.

Инцидентот се случил на Одделението за неврологија. Работникот се здобил со полесни повреди, јавува Блиц.

Неодамна се случи уште еден напад на ВМА кога М.Ј. (70) со мобилен телефон нападнал двајца медицински техничари.

По излегувањето од болница против него е поднесена кривична пријава.

Би можело да ве интересира

Уште седум деца се примени на ВМА поради труење со алкохол

Горан Наумовски

12 деца од Белград пијани завршија во болница: Иследниците се сомневаат дека децата испиле шпиритус

Насилство во ВМА: Тинејџерка претепа медицинска сестра во тоалетот на Одделот за токсикологија

Горан Наумовски

Доктори од ВМА ќе можат одреден број часови да работат и во јавното здравство