Хрватска: Поранешен полицаец се обидел да го убие соседот од љубомора, но нема да оди во затвор

Од:

Поранешниот полицаец Бранко Мамиќ вчера во судот во Сплит е осуден за тешко убиство на својот сосед Јерко М. кон кого испукал три куршуми.

Мамиќ нема да оди во затвор бидејќи е оценето дека делото го извршил во налудничава состојба поради тешко хронично психотично перзистентно лудо нарушување со доминантно присутни идеи за љубомора.

Судот заклучил дека Мамиќ поради љубомора не може да го разбере значењето на своите постапки, ниту дека може да владее по своја волја. На обвинетиот му е одредено шест месеци престој во психијатриска установа.

Во пресудата се наведува дека на почетокот на декември 2022 година, обвинетиот создал фикција дека неговата сопруга го изневерува со сосед и дека тој е причината за распадот на нивниот брак.

Причина за ваквото размислување биле пораките кои неговата сопруга ги разменила со жртвата.

Почнал да чувствува неконтролирана љубомора, гнев и презир кон жртвата. Во неколку наврати физички и вербално ги нападнал сопругата и Јерко М. иако тие му кажале дека не е во право.

Мамиќ решил да му се одмазди на Јерко М. и го нападнал во Трогир кога се обидел да влезе во автомобилот. Го нападнал затоа што излегол со неговата сопруга, го фатил и го повлекол за кошулата, го удрил неколку пати по главата и го повредил.

Потоа извадил пиштол, дошол до неговото возило и преку отворениот прозорец од возачката врата испукал најмалку три куршуми. На жртвата и нанел две тешки рани опасни по живот.

Мамиќ потоа побегнал со својот автомобил, по што била започната голема потера, а Мамиќ конечно се предаде по неколкудневно криење.

Би можело да ве интересира

Германските медиуми за изборите во Хрватска: Најверојатно ќе започне фаза на нестабилност

Отворени избирачки места на парламентарните избори во Хрватска

Невреме ја зафати Хрватска, метеоролошкиот аларм е на сила за целата земја

Горан Наумовски

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари

Во Панчево нападнати четворица Хрвати и двајца Срби кои ги бранеле

Катерина Ѓуровски

Хрватска танцува за поддршка на евровизискиот претставник, Бејби Лазања

А1он