Хаѕидакис: Невработеноста во Грција падна на 11,9 отсто во февруари и не е прво априлска шега

Од:

Невработеноста падна на 11,9 отсто во февруари 2022 година, покажуваат податоците на Јуростат. И ова не е прво априлска шега, напиша на „Фејсбук“ министерот за труд и социјални работи на Грција Костис Хаѕидакис, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Додаде дека податоците ги нагласуваат резултатите од нивните напори особено во период на големи тешкотии.

-Не само дека невработеноста е намалена за 5,3 процентни во однос на периодот на Владата на СИРИЗА (од 17,2 на 11,9 отсто). Исто така, од февруари 2021 година падна за 4,3 процентни поени. Важно е и тоа што невработеноста кај младите е намалена за 9,1 отсто во однос на февруари минатата година. И сето ова во период на коронавирус и додека повеќето аналитичари предупредуваа за токму спротивни резултати!, напиша Хаѕидакис и додаде дека „падот од 5,3 процентни поени со Владата на Нова демократија не е случајна“ и е според него е резултат на нивната политика.

Сепак, посочи дека стапката на невработеност останува висока, а „руската инвазија на Украина ја влошува економската клима низ цела Европа“, но „сепак сигурно е дека политиката на Владата е на добар пат“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Грција никогаш не провоцира, но секојпат кога ќе биде испровоцирана, одговара самоуверено

А1он

По двете несреќи со мигранти во Грција, Мицотакис ја повика Турција да соработува

А1он

Ердоган: Немаме за што да разговараме со Грција

Ана Ололовска

Иконому: Турција сноси одговорност за несреќите со мигрантите

Ана Ололовска

Во две несереќи со мигранти во Грција загинаа 17 лица, десетици се исчезнати и над 80 спасени

А1он

Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција, намален бројот на починати

А1он