Го оставиле како да имал несреќа, убиен маж кај Краљево

Од:

Припадници на српското МВР во Краљево ги уапсија браќата Д.В.(25) и Д.В.(26) од Трстеник, како и К.Р.(21) од Крушевац, З.В.(41) и Д.Л.(73), двајцата од Трстеник поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело тешко убиство.

Се сомничат дека, синоќа околу 22 часот по расправија и тепачка пред угостителски објект во местото Рудно кај Краљево, со него влегле во автомобил „фолксваген“ и додека го управувал возилото, тие го удриле неколку пати по главата и телото.

Потоа, како што се сомневаат истражителите, Д.В.(25) го расекол неколку пати со нож, по што жртвата излетала со возилото од патот. Браќата Д.В и Д.В продолжиле да го тепаат четириесет и едногодишниот маж, кој од повредите починал на лице место.

Петмината осомничени се обвинети дека за да го сокријат извршувањето на делото, телото на четириесет и едногодишен маж го ставиле во таква положба што изгледало како да загинал во сообраќајна незгода.

На осомничените им е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе бидат изведени во Вишото јавно обвинителство Краљево.

Би можело да ве интересира

Осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска донесени во Кривичниот суд

Александар Тодески

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески

Заврши исказот на таткото на Вања: Негира дека давал информации на Палевски

Александар Тодески

Таткото на Вања оди во притвор: Судот го прифати предлогот на обвинителството

Распишана меѓународна потерница за Љупчо Палевски

Александар Тодески

Обвинителството бара 48 часовен притвор за таткото на Вања

Александар Тодески