Германските и американските служби уште во 1977 планирале да ја поделат Југославија на сфери на влијание

Од:

Откриен е таен документ на ЦИА и германските разузнавачки служби БНД во кој се говори за повторно цртање на границите на Југославија и албанските земји во регионов.

Секретарот на ЦИА овој документ го класифицирал како доверлив, а тој наводно е “нацртан” во Минхен во 1977 година на состанок меѓу агенти на ЦИА и БНД. Со планот се предвидувало поделба на Југославија на два блока: блок кој би бил под германско влијание и блок кој би бил под американско влијание.

Документот кој го објави британски “Телеграф” покажува дека договорот на ЦИА и БНД ја дели СФРЈ на три колонии, односно сфери на интерес. Сличен образец е направен и за време на Втората светска војна. Според овој документ, големите сили ја делат Југославија на овој начин:

Словенија, континентална Хрватска, Истра, северна и западна БиХ ќе станат зони на германско влијание, додека Далмација, Црна Гора, Косово, дел од Рашка, Прешевска долина и Македонија ќе припаднат на САД и нивното влијание. Војводина и јужен Банат ќе припаднат на Унгарија и ќе бидат под нејзина контрола.

Територијата независна Србија би била денешна Србија, без целиот јужен дел и без Војводина.

Би можело да ве интересира

Големи поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Германската полиција во „војна“ со десничарска екстремистичка група

Тригодишно момче и двајца возрасни се убиени на Флорида

Рекорден број мигранти се движат кон границата со САД, нов тест за Бајден

(ВИДЕО) Американец падна во урнат мост поради инструкции на Гугл мап и се удави