Германската војска во ноември ја напушта БиХ

Од:

Германската војска во ноември оваа година ќе се повлече од БиХ, пишува денеска весникот „Независне новине“, а германските медиуми оценуваат дека со ваквата одлука, без консултација со другите, Германија испратила важна порака.

Весникот објави дека Германија ги повлекува своите 10 војници бидејќи смета дека полициските и воените сили во БиХ се способни сами да се грижат за својата безбедност. Веста е објавена откако, според германските медиуми, во јавноста се појави тајно писмо на германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле и министерот за одбрана Томас Маициро за ангажманот на Германија во БиХ.

Германските медиуми пишуваат дека оваа одлука сепак е многу сериозна, бидејќи постојат големи отпори на намалување на странското присуство во БиХ.

Би можело да ве интересира

Петмина Украинци уапсени за киднапирање на сириски државјанин во Сараево

Во БиХ е пронајдено девојче од Германија, жртва на трговија со луѓе

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“

Извлечени тела на жена и дете од коритото на Миљацка во Сараево

Горан Наумовски

Брисел и даде „зелено светло“ на БиХ за отворање на преговорите за пристапување во ЕУ

Горан Наумовски

По Црна Гора, земјотресот ја погоди и Босна и Херцеговина