Европската комисија ќе го преиспита финансирањето на судството во БиХ

Од:

Европската комисија ја предупреди Босна и Херцеговина дека поради ограниченото спроведување на клучните реформи во областа на правдата ќе ја преиспита својата финансиска поддршка што ја доделува за оваа област преку Високиот судски и обвинителски совет на Босна и Херцеговина.

Комисијата изрази жалење за отпорот на кој наидуваат клучните реформи во рамките на судскиот систем на БиХ, но и пошироко, и потсетува дека владеењето на правото е основен критериум на патот на БиХ кон ЕУ.

„Ограничените резултати во областа на судските реформи ја поткопуваат ефективноста на поддршката на ЕУ за судството во БиХ и Високиот суд и обвинителскиот совет. Според тоа, Европската комисија ја разгледува ефикасноста на нејзината финансиска поддршка доделена на Високиот судски и обвинителски совет, вклучително и независна проценка што е во тек“, соопшти Комисијата.

Во соопштението се додава дека во последните 15 години, Европската комисија обезбеди над 30 милиони евра за зајакнување на независноста, интегритетот и ефикасноста на судството во БиХ, од кои најголем дел беа распределени директно на Високиот суд и обвинителскиот совет.

Би можело да ве интересира

Голем пожар во индустриската зона во Мостар

Ана Ололовска

Изетбеговиќ и Човиќ денеска ќе разговараат за долгоочекуваните измени на Изборниот закон во БиХ

Ана Ололовска

Почина Момчило Крајишник

Ана Ололовска

„Дневни аваз“: Мини шенген ќе ги унапреди економските односи во регионот

А1он

Во БиХ има седум до осум илјади мигранти

Ана Ололовска

Метју Палмер денеска во Сараево

Ана Ололовска