ЕУ ја повика БиХ што е можно побрзо да формира власт

Од:

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ во Луксембург повторно ги повикаа одговорните во Босна и Херцеговина што побрзо да воспостават влада на државно ниво и во Федерацијата БиХ.

– Ја потенцираме недвосмислената посветеност на европската перспектива на Босна и Херцеговина како единствена, обединета и суверена земја. Со оглед на тоа што од минатогодишните општи избори не се формирани влади на државно ниво, како и во Федерацијата БиХ, Советот го повтори својот повик БиХ без одлагање да формира влада која ќе почне да работи во интерес на сите граѓани, се вели во соопштението на Советот за надворешни работи.

Босна и Херцеговина сè уште нема влада, иако изборите беа одржани пред една година.

Советот, исто така, ја потврди подготвеноста на ЕУ „во оваа фаза да продолжи да го спроведува извршниот мандат на операцијата ЕУФОР Алтеа за поддршка на властите на БиХ за зачувување на безбедно опкружување под обновен мандат на ОН“.

Би можело да ве интересира

Во БиХ уништен археолошки локалитет стар 4.000 години

Ана Ололовска

Тегелтија: Во БиХ од оваа недела отворање на границите за бизнисмени

Ана Ололовска

Обвинителство на БиХ: Од Кина набавени 100 неупотребливи респиратори

А1он

И БиХ со протестна нота поради згрешената македонската марка со „голема Хрватска“

А1он

ЦИК во Босна и Херцеговина распиша локални избори за 4 октомври

Ана Ололовска

Светската банка одобри 33,6 милиони евра за БиХ за борба со пандемијата

Ана Ололовска