Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

Од:

Турција ќе го искорени присуството на „предавничката“ терористичка организација на Фетулах Ѓулен (ФЕТО) од Балканот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Тој во видео пораката, која ја испрати по повод церемонијата на свеченото отворање на Генералниот конзулат на Турција во градот Нови Пазар во регионот Санџак, во југозападниот дел на Србија, му се заблагодари на српскиот колега Александар Вучиќ за поддршката кон Турција во борбата против терористичката група.

ФЕТО и нејзиниот лидер, кој живее во САД, Фетулах Ѓулен се обвинети за организирање на неуспешниот државен удар во јули 2016 година во Турција, при што загинаа 251 лице, а беа повредени 2.734 луѓе. Анкара го обвинува ФЕТО дека е одговорен за долгогодишната кампања за соборување на власта преку инфилтрирање во турските институции, особено во војската, полицијата и судството.

Би можело да ве интересира

Вооружена пресметка меѓу две групи во Турција: Три лица загинаа

Горан Наумовски

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

Турција: Едно лице е тешко повредено во експлозија во зграда

Спасени сите кои беа заробени на жичарницата во Анталија

А1он

На протестите во Турција загина маж, четири лица се повредени

Откриена причината за пожарот во ноќен клуб во Истанбул во кој загинаа 29 лица