Ердоган: Израелскиот премиер влезе во историјата како касапот на Газа

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го опиша Бенјамин Нетанјаху како касап на Газа и го обвини израелскиот премиер за зголемен антисемитизам низ светот. „Нетанјаху веќе го запиша своето име во историјата како касап на Газа. Тој ја загрозува безбедноста на сите Евреи во светот охрабрувајќи го антисемитизмот со убиствата што ги изврши во Газа“, рече Ердоган, пренесе АФП.

Израел го отповика целиот свој дипломатски персонал од Турција како безбедносна мерка на почетокот на војната со Хамас. Турција, исто така, го повлече својот пратеник во Тел Авив во знак на протест поради потегот на Израел.

Би можело да ве интересира

Умре американскиот војник која се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

ВИДЕО: Американски воен пилот се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го запре угнетувањето во Газа