ЕК: Србија се усогласи делумно со визната политика на ЕУ

Од:

Портпаролката за внатрешни работи на Европската Комисија потврди дека Србија делумно ги исполни барањата за визни услови со трети земји.

Портпаролката на Европската Комисија, Анита Хопер, попладнево на редовниот брифинг за новинари во Европската Комисија изјави дека Белград се усогласи со барањата на ЕУ за воведување на визи за граѓаните од Бурунди и Тунис, а земјата работи на дополнително усогласување со други земји.

Европската Унија бара од Србија, но и од сите други земји од Западен Балкан да воведат визен режим паралелен со тој на земјите од ЕУ, поради тоа што земјите од Западен Балкан се ослободени од туристички визи, и Европската Унија стравува дека баратели на азил од трети земји преку западнобалканските земји се обидуваат да влезат во ЕУ.

Анита Хопер истакна дека таканаречената „балканска рута“ на миграција во последниот период бележи зголемен број на пристигнувања.

Таа изјави дека се повикуваат земјите членки на ЕУ и агенциите на ЕУ да обезбедат силна соработка на терен и поддршка за земјите од Западен Балкан, со цел сочувување на Шенгенската зона.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Дачиќ: ЗСО е предуслов на сите предуслови

Ана Ололовска

Вучиќ: Можеби ќе треба да воведеме санкции кон Русија

Ана Ололовска

Сериски убиец од Србија уапсен во Германија: Ограбувал и убивал пензионери

А1он

Авион принудно слета во Белград, почина патничка

Катерина Павлова-Николовска

Објавен Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

А1он

Со нога шутирал бремена девојка во петти месец во стомак, па ја претепал и давел: Насилник од Србија доби притвор

А1он