Два земјотреси за краток временски период денеска го погодија Приепоље

Од:

Два земјотреси за краток временски период денеска го погодија Приепоље. Како што е објавено на веб-страницата на Сеизмолошкиот завод на Србија, првиот се случил во 10 часот и 18 минути, а вториот четири минути подоцна.

Едниот бил со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала, а другиот 2,6.

– Теоретскиот интензитет во епицентарот е проценет на III-IV степени од Меркалиевата скала. Земјотресите со ваков интензитет не можат да предизвикаат оштетувања на објектите во епицентралното подрачје – се наведува на веб-страницата на Сеизмолошкиот завод на Србија.

Првиот беше на длабочина од пет километри, а вториот на длабочина од два километри.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“

Силен земјотрес го погоди регионот на Синџан во Кина

Силен земјотрес го погоди Њујорк; Пристигна итно известување

Предраг Петровиќ

Кина ја погоди земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала

По силниот, уште два помали земјотреси ја погодија Црна Гора: „Силно се почувствува во Никшиќ“

Горан Наумовски

Силен земјотрес во Црна Гора