Драма во Словачка по телефонска закана: Ќе го повторам масакрот од Прага

Од:

Полицијата во Словачка уапси маж (64) под сомнение дека се заканувал дека „ќе го повтори прашкиот масакр“.

Неименуван човек вчера повикал полиција и рекол дека „ќе го повтори масакрот што се случи во Прага“, по што бројни патроли тргнале во потера.

Осомничениот бил пронајден во Жилина и приведен.

Според полицијата, против него е поднесена кривична пријава за вознемирување на јавноста и упатување закани.

Да потсетиме, во четвртокот Дејвид Кoзак на Филозофскиот факултет во Прага уби 14 и рани најмалку 20 лица. Се самоубил кога бил опкружен од полицијата.

Би можело да ве интересира

Петер Пелегрини e новиот претседател на Словачка

Словачка: Автобус налета на група луѓе, две лица загинаа

Горан Наумовски

Корчок се надева на победа на претседателските избори во сабота во Словачка

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мечка снимена на улица во Словачка, двајца повредени

Ученик се заканувал дека ќе изврши убиства во Подгорица

Жена од Белорусија починала откако бегала од мечка на северот на Словачка

Горан Наумовски