Додик се сретна со Лавров: Русија е жртва на НАТО и на Западот, се брани од нацизам и фашизам

Од:

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, уште еднаш ја бранеше позицијата на Русија во меѓународните односи и ја оправда агресијата на таа земја врз Украина, тврдејќи дека Русија е соочена со заканите на „нацизмот и фашизмот“ и мора да се брани.

Додик веќе трет ден е во Москва, а по вчерашната средба со рускиот претседател Владимир Путин денеска зборуваше на собир на кој присуствуваа ретки руски сојузници, главно од Азија.

Во снимката објавена од Телевизија РС (РТРС), Додик тврди дека „хегемонискиот поредок воспоставен од САД е минато“ и дека денес Русија е само нова жртва на НАТО и на Западот, откако босанските Срби беа првои кои го доживеа за време на војната во Босна и Херцеговина, односно Србија во 1999 година, кога беше изложена на воздушни напади поради геноцидот што го изврши режимот на Слободан Милошевиќ врз Албанците на Косово.

Тој го осуди НАТО за неговото „проширување на исток“, а особено за повикот Украина и Грузија да се приклучат на алијансата. Тој рече дека ЕУ е во „вазалски однос“ со САД.

„Новиот предизвик е будењето на идеологијата на нацизмот и фашизмот, особено во Украина, која е прифатена како оружје во борбата против Русија“, рече Додик на тој форум, користејќи ја терминологијата што ја користи Кремљ за да го оправда почетокот на агресија против Украина во 2022. За Босна и Херцеговина изјави дека колонија каде Западот ги уништува сите стандарди на меѓународното право.

Додик на својот Твитер профил потврди и дека се сретнал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на конференцијата во Москва.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

Додик: Овој ден нека биде одбележан во мир и достоинство

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски