Црна Гора: Движењето „Европа сега“ освои 24 мандати во парламентот, коалицијата „Заедно“ 21 мандат

Од:

Движењето „Европа сега“ освои 24 мандати на парламентарните избори во Црна Гора одржани во неделата, коалицијата „Заедно-ДПС-СД-ДУА-ЛП“ освои 21 мандат, а „За иднината на Црна Гора“ освои 13 мандати. Државата Изборната комисија вечерва (ДИК) ги објави привремените изборни резултати што ги доби од општинските изборни комисии.

Врз основа на извештаите на општинските комисии, коалицијата „Храбро – УРА и Демократи“ освои 11 мандати, Бошњачката партија шест, СНП-Демос и Албанскиот форум по два, а Албанската алијанса освои еден мандат.

Под цензусот остана и Социјалдемократската партија (СДП), за која гласаа 8.750 гласачи или 2,90 отсто.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Орце Костов