Црквите во Грција сепак ги отворија вратите за верниците

Од:

Под превентивни мерки, со дискретно полициско присуство, без осветување на водите во надворешните делови, без литии и без фрлање на крстот, но со отворени цркви за верниците и можност за причестување, Грците денеска прославуваат Водици, уште еден празник одбележан поинаку поради пандемијата, но и поради карантинот.

Иако Владата забрани црквите денеска да бидат отворени за верниците, сепак Светиот Синод на Грчката православна црква одлучи литургиите да се одржат, но под истите мерки како и за Божиќ и Нова година, односно со дозволени најмногу 25 лица во помалите и до 50 верници во големите цркви.

И овој празник во Грција беше прилагоден на околностите наметнати од пандемијата, па така осветената вода на верниците им се делеше во мали шишиња пред Соборните храмови.

Граѓаните за време на литургијата ги почитуваа мерките и го одржуваа потребното растојание, а сите носеа маски, но во редицата за причестувањетодистанцата беше помала од предвидената.

По средбата со грчкиот премиер, архиепископот Јеронимос, преку циркуларното писмо испратено до митрополитите од цела Грција, повика за време на литургиите да се почитуваат мерките, да не се одржат литии и осветувања на водите во надворешните делови.

Ова беше прв конфликт меѓу Владата и црквата во Грција од почетокот на епидемијата.

Би можело да ве интересира

Грција ги укинува речиси сите рестриктивни мерки за Ковид-19

Продолжено времетраењето на сертификатите во внатрешноста на Грција

Во Грција од денеска маските не се задолжителни на отворено

Вакцинираните пред седум месеци, без бустер доза од денеска во Грција немаат сертификат

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција од денеска маските на отворено се задолжителни, за непочитување на мерката казна од 300 евра

Во Грција 33 потврдени и 98 сомнителни случаи на Омикрон