Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

Од:

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција. Тоа денска го изјави бугарскиот технички министер за економија и индустрија Никола Стојанов.

Според него, обезбедувањето воена помош ќе се заснова на одлука донесена од Парламентот.

– Министерот за одбрана достави список со можностите на бугарската армија. Оваа листа ќе биде објавена многу брзо. Согласно можностите на бугарската армија, ќе и пружиме помош на Украина, како што одлучија пратениците, изјави Стојанов.

Тој посочи дека помошта што Бугарија ќе и ја даде на Украина на никаков начин нема да влијае на борбената способност на бугарската армија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина