Борисов: Во Бугарија нема македонско малцинство, Македонците се насила преобратени Бугари

Од:

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена прашањето за наводното македонско малцинство во Бугарија, вели бугарскиот претседател Бојко Борисов во интервју за Франкфуртер алгемајне цајтунг.

-Во Бугарија нема македонско малцинство. Какво македонско малцинство треба да има во Бугарија? Јас не познавам такво малцинство. Од резолуцијата дознав дека има такво. И со оглед на тоа што бугарските социјалисти во ЕП ја поддржаа резолуцијата очигледно тие исто така сметаат дека такво малцинство живее кај нас. Наместо да водиме позитивна дебата за европскиот пат на Република Северна Македонија, сега се насочуваме кон сосема поинаква дебата. Сакам да напоменам дека навистина ме вознемири насоката во која се развија настаните, изјави Борисов за ФАЦ.

Борисов нагласува дека компромис со Северна Македонија е можен, но вели дека е потребно да се познава историјата.

-Бугарските комунисти и Комунистичката интернационала, контролирана од сталинистичка Москва, сакаа од идеолошки причини по Втората светска војна да ги претворат насилно Бугарите во Македонија во Македонци. Бугарите таму беа принудени да се нарекуваат Македонци. Доколку сега во процесот на приклучување кон ЕУ се појават одредени погрешни тврдења и јас не реагирам, моите политички опоненти ќе кажат: Борисов ја продава бугарската историја и подлегнува на притисоците на европските патнери, истакна Борисов во интервјуто.

Би можело да ве интересира

Нов круг консултации со Софија до крајот на октомври, Скопје се надева на решение по изборите во Бугарија

Ана Ололовска

Стоев: Софија очекува конкретни чекори од Скопје за трајно исполнување на Договорот за добрососедство

Ана Ололовска

За Европската Комисија бугарските пасоши за македонски граѓани не се проблем

Ана Ололовска

Димитров: Не е пријателски да се доведува во прашање јазикот на соседот, решението со Бугарија мора да биде европско

Ана Ололовска

Ќучук: Да се формира младински совет меѓу Бугарија и С. Македонија за младите да развијат сопствена иднина за ЕУ

Ана Ололовска

Штајнакер: Бугарија не треба да пречи за почнување преговори за членство на С. Македонија во ЕУ

Ана Ололовска