4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Од:

Над 4.500 лица биле спречени да се качат на брод кон нивната дестинација од атинското пристаниште Пиреас, поради недостиг или нецелосни документи за Ковид-19, соопшти министерот за поморство на Грција Јанис Плакиотакис.

dobivaj vesti na viber

За патување со брод кон островите задолжителен е сертификат за вакцинација, потврда за прележана болест или негативен резултат од ПЦР или рапид тест, а контролите ги врши Крајбрежната служба на Грција.

-Контролите на припадниците на Крајбрежната служба се целосни и се извршуваат брзо и ефективно. Во изминатата седмица, за жал не им беше дозволено да се качат на брод на над 4.500 лица, рече Плакиотакис.

Би можело да ве интересира

Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители поради 300 нови случаи на коронавирус

Пожар на Пелопонез, превентивно евакуирани четири села

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

Дополнително зголемување на цените за дел од траектите во Грција

Ана Ололовска

Пожарникари од шест европски земји летово ќе помагаат во Грција во заштита и гаснење на пожари

Ана Ололовска

Во Грција потврдени вкупно седум случаи на мајмунски сипаници