(ВИДЕО) Жестока борба: Човек скокна на алигатор кој се појави пред училиште

Од:

Мајк Драгиќ (33) се бореше со триметарски алигатор пред основно училиште во Џексонвил, Флорида.

Младиот човек, кој инаку е аматерски ММА борец, се борел со необичен противник на паркинг во близина на училиштето додека околу 200 ученици и случајни минувачи се собрале да ја гледаат тепачката.

На видеото кое кружи на социјалните мрежи, може да се види како Драгиќ фаќа голем алигатор за опашката во обид да го одвлече подалеку од децата и минувачите. Врескање се слуша и при секое грчење на рептилот кој се обидува да се ослободи. Драгиќ на крајот се вооружил со палка за фаќање зашто мораше да ја стави околу вратот на алигаторот.

– Животното постојано се вртеше наоколу обидувајќи се да се ослободи. Толпата врескаше додека ја гледаше борбата меѓу човекот и ѕверот. Се чувствував како Бетмен – изјави Драгиќ за локалните медиуми.

На видеото се гледа и ММА борецот и неколку пожарникари од Џексонвил како седат на рептилот, спречувајќи го да избега.

Се проценува дека на Флорида живеат околу 1,3 милиони алигатори.

Жителите можат да пријават алигатори подолги од метар што може да претставуваат закана за луѓето и домашните миленици или имотот, така што лиценциран ловец може да излезе да ги отстрани.

Рептилите кои се отстранети потоа се евтанизираат за да се спречат да се вратат на локациите каде што биле заробени или да предизвикаат нарушување на постоечките општествени структури на алигатори во други области.

Би можело да ве интересира

Близначки пронајдени мртви во кутија за играчки на Флорида: Се задушиле објаснува мајката

(ВИДЕО) Драматични снимки од Флорида, се е под вода: „Ситуацијата е крајно опасна“

(ВИДЕО) Драма на лет за Флорида: Четири лица повредени во авион поради силни турбуленции

ВИДЕО: 18-месечно девојче од Флорида почина од жештина заборавено во автомобил

Алигатор уби Американка, го чуваше нејзиното тело и ги спречи спасувачите да се приближат

(ВИДЕО) Неверојатна снимка: Шимпанзо кое го помина целиот живот во кафез првпат го виде небото