ВИДЕО: Во Црна Гора забележана е ајкула: кружеше околу брод

Од:

Во близина на Луштица во Црна Гора забележана е ајкула на околу 10 километри оддалеченост од брегот. Фотографијата од ајкулата е објавена на страницата на Инстаграм „Подгорички времеплов“, заедно со која стои:

„Снимено на околу 10 километри од брегот, во близина на полуостровот Луштица. Примерок на мако ајкула долга околу два метри, заштитен вид“, се наведува во описот на видеото.

Еден од рибарите опишал и како настанало ова видео.

„Во моментот кога се појави, на прачката имавме туна од околу 50 килограми, која не можевме да ја извадиме на површина поради слабата опрема. Но, интересно е што ја извлекуававме додека госпоѓицата (ајкула) кружеше околу бродот.Инаку, причината поради која се приближи беше додатокот на сардина чиј мирис ја привлече“, се наведува во објавата.

Тие предупредија дека мако ајкулите не се приближуваат до брегот, и дека нема потреба од паника.

Би можело да ве интересира

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

(ВИДЕО) Морски лав распарки ајкула: Неверојатна снимка од судир на предаторите, посетителите на плажата згрозени

Предраг Петровиќ

Ајкула нападна жена на плажата Рокавеј во Њујорк: Тешко повредена

(ВИДЕО) Ајкула напаѓа чамец: Осум пати се залетува кон пловилото и удира во моторот

ВИДЕО: Паника во Шпанија-перки се појавија во водата, сите почнаа да бегаат

Уште еден напад на ајкула: Жена нуркаше, а потоа се спаси од пеколот, морето за секунда стана црвено