ВИДЕО: Шангајскиот подземен хотел официјално пуштен во употреба

Од:

Хотелот во Кина изграден во јама од напуштен рудник Интерконтинентал Шангај Вондерленд, е и официјално пуштен во употреба.

dobivaj vesti na viber

Туристичката атракција се наоѓа на планинскиот венец Шеншан близу Шангај и има 18 катови, од кои 16 се под земја. Два од нив, пак, се наоѓаат и под вода. Има капацитет за 300 гости, а собите се класифицирани како класични, деловни и апартмани.

Објектот почна да се гради во 2006 година, но неговото завршување беше одложено повеќепати, најчесто поради техничките, безбедносни и урбанистички прашања, како што се строгите прописи во врска со заштитата од земјотреси и одржување на нивото на водата.

Цената за ноќевање во хотелот ќе се движи од 530 до 860 долари.

Би можело да ве интересира

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

По 17 дена потрага по земјотресот, најдено живо лице во Кина

Ана Ололовска

Во централна Кина црвен аларм поради недостиг на вода

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кинеската војска се подготвува за борба

А1он

Кина: Нашиот став е јасен

А1он

Руски Гаспром ќе му ја прекине испораката на гас на главниот сојузник Кина поради годишно одржување

А1он