(ВИДЕО) Роберт де Ниро: Налудничаво е да се верува дека Трамп може да работи добро

Од:

славниот актер Роберт де Ниро на Канскиот филмски фестивал зборуваше за улогата на негативец во филмот Killers of the Flower Moon, во режија на Мартин Скорсезе, а истовремено го критикуваше Доналд Трамп.

Во споменатиот филм, тој го игра сточарот и убиец Вилијам Хејл, кој се спријателува со луѓето од Осаж во текот на 1920-тите и потоа наредува нивно убиство за да ја украде нивната земја богата со нафта.

„Не разбирам како можеше да ги изневери. Сепак, по убиството на Џорџ Флојд, станавме свесни колку е опасен расизмот. Тоа е баналноста на злото и тоа е нешто на кое мораме да внимаваме. Сите знаеме кој сум јас „Зборувам за, нема да го кажам неговото име“, рече Де Ниро. Сепак, по неколку моменти се предомислил и решил да го критикува поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави.

„Тој човек е глупав. Тој мисли дека е паметен. Дури и Хејл беше паметен на многу начини“, рече тој, а Лили Гледстон, која ја игра членката на племето Осаж, Моли Буркхарт, истакна дека членовите од племето Осаж присуствувале на погребот на Вилијам Хејл, негирајќи ја неговата вмешаност во бруталните убиства на членовите на племето. Де Ниро повторно го евоцира Трамп како одговор на тој вид на слепа лојалност кон „злобните“ луѓе.

„Тоа е истата ситуација како и со Трамп. Има луѓе кои мислат дека тој може да заврши добра работа. Замислете колку е тоа лудо“, додаде тој.

Филмот Killers of the Flower Moon е заснован на истоимениот бестселер на Дејвид Гран, кој следи низа убиства во нацијата Осаж во Оклахома во 1920-тите. Семејството Осаж стана најбогатиот народ на светот откако на нивна територија беше пронајдена нафта.

Поради ова, многумина ги искористуваа за да добијат пари, што доведе до серија убиства кои The Guardian ги нарече геноцид врз домородните Американци. Убиствата се сметаат за прв голем случај што го истражува новоформираното ФБИ.

Ди Каприо го игра Ернест Буркхарт, внук на богат ранчер, кој го игра Де Ниро. Сопругата на Буркхарт, која ја игра Гледстон, е член на нацијата Осаж, што го вмешува во случај што го истражува ФБИ. Племонс го игра Том Вајт, главниот истражувач на случајот. Улогата на Том Вајт требаше да му припадне на Ди Каприо, но актерот реши да ја преземе улогата на морално амбивалентниот Ернест Буркхарт.

Филмот, чиј буџет е 200 милиони долари, е најскапиот филмски проект на Apple досега, пишува The Guardian. Apple TV+ се здружи со Paramount за да го дистрибуира филмот во кината, пред да оди на услугата за стриминг.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Кукавички обид за атентат врз Трамп

Катерина Ѓуровски

Атентаторот на Трамп бил регистриран републиканец

Катерина Ѓуровски

Обид за атентат кој ја „сврте претседателската трка на глава“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Објавена е снимка на која се гледа реакцијата на обезбедувањето на Трамп

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Прва снимка од Трамп по обидот за атентат

Катерина Ѓуровски

Иванка Трамп: „Те сакам тато, сега и засекогаш“

A1on