ВИДЕО: Првиот пешачки мост изграден со 3-Д печатење

Од:

Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор на проектот е тим стручни лица од Универзитетот за архитектура Цингуа вo Пекинг, предводени од проф. Су Вејгуо.

Мостот е долг 26,3 метри, а широк 3,6 метри. Новиот мост во шангајскиот кварт Баошан е изграден по модерни градежни техники. Содржи 44 бетонски компоненти изработени со 3-Д технологија, а безбедносните огради се поделени на 68 единици.

За изработка на бетонските компоненти, печатени со помош на две „роботске раце”, а за потребни биле 450 часа.

Според проценките, во споредба со конвенционалниот процес на градба, направена е заштеда од 33 отсто од вкупните трошоци.

Би можело да ве интересира

Трамп им нареди на американските компании да заминат од Кина

Кина возврати на воведените царини од САД

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Исчезнатиот вработен во британската амбасада во Хонг Конг, уапсен во Кина

Ана Ололовска

Средба на шефовите на дипломатии на Јапонија, Кина и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Ана Ололовска

Кина: Во поплави загинаа 201 лице

Ана Ололовска