(ВИДЕО) Погледнете како изгледа сончевата површина од близу

Од:

Научниците објавија ново видео од сончевата површина која до сега човековото око не ја видела.

Соларниот телескоп „Daniel K Inouye Solar“ на Хаваи објави слики оддалечени 30 км од сонцето, што претставува најблиската фотографија од сонцето.

Клеточните стуктури се приближно со големината на сојузната држава Тексас. Тие пренесуваат маса од врел гас или топлотна плазма.

Би можело да ве интересира

Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

Ана Ололовска

Намалувањето на изложеноста на сонце го намалува ризикот за појава на кожниот рак и стареење на кожата

А1он

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Ана Ололовска

НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

А1он

Европската сонда „Солар Орбитер“ ќе го набљудува Сонцето

Ана Ололовска

Илјадници луѓе во Азија го гледаа „огнениот прстен“

Ана Ололовска