(ВИДЕО) Обиколка на Mесечината за три минути

Од:

Поминаа децении откако човечката нога стапна на Месечината, но направено е видео од американскиот Центар за наука и истражување кое овозможува сите да го видат и доживеат она што астронаутите го забележаа при патувањето на овој сателит.

Видеото е направено од автентични материјали  кои на центарот за наука и истражување им ги позајми НАСА.

Иако е забележливо дека станува збор за вешто измонтирани фотографии, видеото нуди возбудливо виртуелно патување преку површината на Месечината.

Би можело да ве интересира

Земјата соборува глобални рекорди за топлина десетти месец по ред

Лендерот SLIM преживеа -130 степени и испрати фотографија од Месечината

ВИДЕО: Американците се вратија на Месечината

Катерина Ѓуровски

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он

(ВИДЕО) Сонда на НАСА со примерок од астероидот кој има најголеми шанси да удри во Земјата, успешно слета

А1он

(ВИДЕО) Историски подвиг за Индија: Вселенското летало слета на Месечината

Катерина Ѓуровски