Лендерот SLIM преживеа -130 степени и испрати фотографија од Месечината

Од:

Лендерот SLIM, кој ја претставува првата успешна јапонска лунарна мисија од ваков вид, ја преживеа својата втора долга и студена ноќ на Месечината.

Mission Control ја објави добрата вест преку социјалната мрежа X и објави нова фотографија направена од навигациската камера на лендерот.

Лендер SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) беше лансиран во септември минатата година, а слета на Месечината на 19 јануари. Така Јапонија стана само петтата земја која успешно изврши меко слетување на површината на Месечината. Претходно во тоа успеаја поранешниот СССР, САД, Кина и Индија.

SLIM, кој користи сончева енергија, имаше незгодно слетување „на нос“, поради што не беше во најдобра позиција да ја собере таа енергија. Сондата тешка 200 килограми набргу потоа „замолчила“, но на 28 јануари се разбудила и почнала да собира податоци.

Тимот го стави лендерот во режим на хибернација неколку дена подоцна пред двонеделната лунарна ноќ, при што температурата паѓа на минус 130 степени.

SLIM веќе ги постигна своите примарни цели, прецизно слетување и ослободување на два мали ровера и собирање различни научни податоци, но сепак не се очекуваше да ја преживее лунарната ноќ. Меѓутоа, сондата ги изненади сите и се разбуди на крајот на минатиот месец, а сега „ги отвори очите“ и по втората сончева ноќ. Сепак, екстремните услови го земаат својот данок.

„Според собраните податоци, некои температурни сензори и неискористени ќелии на батерии почнуваат да откажуваат, но повеќето од функциите што ја преживеаја првата лунарна ноќ сè уште работат по втората лунарна ноќ.

Еден месец по SLIM, лендерот Odysseus, произведен од Intuitive Machines од Хјустон, слета на Месечината. Тоа беше прво приватно слетување на Месечината и прво за американско вселенско летало по Аполо 17 во 1972 година.

Одисеј функционирал една недела на површината на Месечината, а потоа, со доаѓањето на неговата прва лунарна ноќ, засекогаш заспал.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американците се вратија на Месечината

Катерина Ѓуровски

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он

(ВИДЕО) Историски подвиг за Индија: Вселенското летало слета на Месечината

Катерина Ѓуровски

ВО ЖИВО: Индиското летало се обидува да се спушти на Месечината

Катерина Ѓуровски

Русија во мисија на Месечината по пауза од 50 години, лансирано возилото Луна-25

Јапонско вселенско летало се урна додека се обидуваше да слета на Месечината

Предраг Петровиќ