ВИДЕО: Куче-робот ги предупредува жителите на Сингапур да внимаваат на физичкото растојание

Од:

Жителите на Сингапур на задолжителното физичко дистанцирање од денеска ги потсетува и едно куче-робот, произведен од компанијата „Бостон дајнамикс“. Тестирањето на роботот ќе трае две седмици.

– Да го одржиме Сингапур здрав! Поради ваша безбедност и безбедноста на оние во вашето опкружување, ве молиме бидете на меѓусебно растојание од најмалку еден метар, со женски глас, на англиски јазик предупредува ова жолто-црно куче-робот. Освен тоа, роботот е во можност со помош на камери и аналитички алатки да го проценува бројот на посетители во паркот, каде што беше тестиран денеска, да ги предупредува посетителите да не се задржуваат кај акумулациското езеро и дека собири не се дозволени.

Во Сингапур досега се евидентирани 21.707 инфицирани со новиот коронавирус и 20 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еден мртов и над 30 повредени поради силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур

Катерина Ѓуровски

Маск создаде ново чудо: Овој робот ќе прави работи опасни за луѓето

Предраг Петровиќ

Во Сингапур уапсени 10 странци за фалсификување на 700 милиони долари

Робот диригираше со оркестарот во Сеул

Предраг Петровиќ

Њујорк и Сингапур најскапи градови во светот во 2022 година

Ана Ололовска

Доаѓа револуција: Маск наскоро ќе претстави робот кој може да ви биде пријател

А1он