ВИДЕО: Фаворитот за победа на Евровизија ги „разнесе“ фановите со својот настап во Шведска

Од:

Од 4-ти февруари до 11-ти март се одржува Мелодифестивален, 63-то издание на шведскиот музички натпревар кој го избира претставникот на Шведска на Евровизија. Вечерва се емитува четвртиот круг од натпреварувањето, а фаворит за победа на Мелодифестивален е Лорин со песната „Тетоважа“.

Во моментот кога беше објавено дека Лорин се натпреварува на Мелодифестивален, Шведска скокна во обложувалниците на Евровизија, иако нивниот претставник се уште не е објавен. Моментално се први на листите и ги прескокнаа Украинците кои долго време беа во самиот врв.

Заедно со Лорин за победа на фестивалот се борат и музичкиот ансамбл Smash Into Pieces, Mariette, Kiana, Signe & Hjördis, Emil Henrohn и Axel Schylström. Меѓутоа, со оглед на тоа што Лорин веќе ја претставуваше Шведска на Евровизија со песната „Еуфорија“ кога победи во Баку во 2012 година, јасно е зошто сите анкети се наклонети кон неа.

Поради нејзиниот евентуален настап на Евровизија, фановите на тоа натпреварување се воодушевени. Во последните 24 часа на Твитер има многу објави за Лорин.

„Ако не ја испратиме Лорин, ние сме идиоти“, „Треба да има петиција Лорин оваа година да ја освои титулата божица на Евровизија“, „Бидејќи излезе дел од нејзината песна, мислам дека ќе бидеме сведоци на првиот двоен победник на модерната Евровизија“, „Ја сакам песната“, „Победник на Евровизија 2023“, се дел од твитовите на фановите на ова музичко натпреварување.

Би можело да ве интересира

Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

А1он

Германија избра песна и претставник за Евровизија

А1он

Еден Голан е прогласена за претставник на Израел на Евровизија

Горан Наумовски

ВИДЕО: Победничката песна е плагијат? Оригиналната нумера ја изведува пејачка од Украина – се појави и снимка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шведска победник на Евровизија 2023: Лорин по втор пат го однесе трофејот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Инцидент на Евровизија: излезе на сцена сред настап на Лорин

Ана Ололовска