Спајк Ли ќе биде првиот црнец претседател на жирито во Кан

Од:

Режисерот Спајк Ли (62) изјави дека е „шокиран, среќен и истовремено горд“ од поканата на филмскиот фестивал во Кан годинава тој да претседава со жирито, пишуваат француските медиуми.

Ли има силна врска со фестивалот бидејќи режисерот во текот на изминатите години во Кан имаше премиера на седум свои филмови.

Изборот на Спајк Ли доаѓа еден ден по бранот критики за номинацијата за Оскарите поради „игнорирањето на работата“ на режисерите и актерите од малцинските групи во САД.

Се очекува на годинешното издание на фестивалот во Кан Спајк Ли да биде награден со Златна палма за целото свое творештво.

Би можело да ве интересира

Канскиот фестивал е одложен за крајот на јуни

А1он

Чешки тајкун запроси 40 години помлада девојка на црвениот килим во Кан

Кога сфати дека сите гледаат во нејзините голи гради, бразилската манекенка воодушеви со реакцијата

Ана Ололовска

Квентин Тарантино доби шестминутен аплауз во Кан

Ева Лонгорија „блесна“ на црвениот тепих во Кан

Ана Ололовска

Сексапилната Амбросио на црвениот тепих во Кан во провидна креација

Ана Ололовска