Кан „едвај чека“ на стартот на филмскиот фестивал по „ужасната“ година

Од:

France 24/AFP, Париз

dobivaj vesti na viber

Хотелите со пет ѕвездички се во очекување на полн ек, звукот на музика се одвлекува преку плажата и по „ужасната“ година поради коронавирус-кризата, француски Кан конечно повторно се буди додека се подготвува за својот филмски фестивал.

„Не можеме да чекаме“, вели Пјерик Цизерон, извршен директор во хотелот „Маџестик“, кој гледа на Медитеранот и на местото на одржување на фестивалот.

Минатата година филмскиот фестивал, најголемиот во светот, беше откажан поради пандемијата. Со тоа што Франција полека излезе од делумната блокада, изданието во 2021 година беше одложено од вообичаениот мајски датум до 6-17 јули.

Фестивалот треба да го објави својот состав на кандидати за Златна палма в четврток, со инсајдерите од индустријата кои шпекулираат за избор богат со големи имиња.

Сепак, се уште е нејасно колку ѕвезди всушност ќе допатуваат до Кан, бидејќи Франција се уште бара карантин за пристигнување надвор од ЕУ и досега нема знаци дека владата ќе се откаже од тоа барање за престижната манифестација.

Ако се се одвива според планот, местата ќе работат со полн капацитет, но можеби е потребен здравствен пасош или негативен тест за PCR пред вратата.

Три потврдени

Три филма се веќе потврдени за изборот што се бори за најголемата награда на Кан. Тие се „Тhe French Dispatch “ на американскиот режисер Вес Андерсон – во кој учествуваат ѕвездени екипи меѓу кои Бил Мареј, Тилда Свинтон, Тимоте Шаламет, Адриен Броди, Бенисио дел Торо и Саоирсе Ронан – што ги следи настаните во француското биро за странски вести на еден весник во Канзас, сместено во измислен француски град од 20 век.

Друг е „Annette“, музички филм закажан за отворање на фестивалот, од Французинот Леос Каракс во кој играат Марион Котијар и Адам Драјвер, а ветеранското поп дуо Спаркс придонесува за резултатот и, во соработка со Каракс, сценариото.

Третиот е „ Benedetta“ на Холанѓанецот Пол Верховен – познат по „Основен инстинкт“ – за животот на калуѓерка во 17 век, која има љубовна врска со друга жена.

Новиот филм на италијанскиот режисер и добитник на Златната палма, Нани Морети, „ Tre Piani “, исто така, многу веројатно ќе добие поздрав.

Многу гледачи во Кан го имаат и onоел Коен со „Магбет“ со Дензел Вашингтон во главната улога на списокот на можни и „Силата на кучето“ од Џејн Кампион, која во 1993 година стана првата жена што ја освои Златната палма со „Пијано “.

На последниот фестивал во Кан во 2019 година, главната награда ја доби јужнокорејскиот филм „Паразит“ на Бонг Јон-хо, кој подоцна стана првиот филм што не бил на англиски јазик и доби Оскар.

007, можеби

Постои можност најновиот од серијалот Џејмс Бонд „ No Time to Die “, исто така, да добие прикажување во Кан, но, како што е традиција за блокбастерите, веројатно надвор од конкуренцијата.

Фестивалот обично привлекува 40.000 луѓе на ден – бројка што веројатно ќе се скрати на половина годинава поради Ковид -19 и претставува петтина од прометот на хотели во цела година во француското летувалиште.

Откако персоналот остана „со скршено срце“ со откажувањето од минатата година, обележјето на хотелот „Мартинез“ сега регрутира 250 вработени за сезоната.

Филмската екстраваганција „е вистинска движечка сила и ја обележува нашата година“, вели менаџерот на хотелот.

„Честопати клиентите доаѓаат да не видат и да прашаат дали навистина биле во собата на Бред Пит.

Но, резервациите во целина се уште се бавни.

„Ние сме само 10 проценти полни во јуни и 25 проценти во јули“, рече лидерот на хотелскиот синдикат во Кан, Кристин Велтер.

„Тоа е неочекувана можност луѓето да дојдат на фестивалот затоа што во нормални времиња би било комплицирано“, ддоава Велтер, бидејќи цените на собите обично добиваат големи белези за време на фестивалот.

Без голема експлозија

На скапите излози покрај крајбрежјето – чанти, фустани и обувки ги чекаат посетителите со пари да ги потрошат.

Фестивалот „става ракета за нашата продажба“, нагласува 42-годишниот Оливие Замбрана, кој работи во бутикот „Џими Чо“. Обично купуваш во двојни залихи за уплатените посетители на фестивалот, но засега, вели тој, продавницата ќе почека и ќе види како ќе се одвиваат работите.

За Гири, доставувач на храна за фестивалот во изминатите 50 години, бизнисот полека се развива.

Во неговата канцеларија, додека поголемиот дел од персоналот се уште работи, Лук Гибут ги бележи своите први нарачки за една година.

„Нема голема експлозија, но се чувствува како работите повторно да започнуваат“, вели тој, по она што тој го опиша како „ужасна“ година.

Би можело да ве интересира

Во Кан денеска ревија на филмови и награда во чест на Димитар Николов-Таки

Ана Ололовска

Отворен 74. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Ана Ололовска

Во Кан вечерва почнува 74-от Меѓународен филмски фестивал

Ана Ололовска

На повидок културна битка помеѓу двата најголеми фестивали во Франција филмскиот во Кан и театарскиот во Авињон, кои треба да се одржат во исто време

Ана Ололовска

Агенцијата за филм застапена со е-павилијон на Филмскиот маркет на Канскиот фестивал

Ана Ололовска

Канскиот фестивал е одложен за крајот на јуни

А1он