kan

Култура

Сунчица Уневска е дел од жирито во Кан за избор на најдобар арапски филм

А1он
Македонската новинарка и филмска критичарка Сунчица Уневска, е дел од меѓународното жири составено од еминентни филмски критичари, кое во периодот од февруари до април оваа
Култура

Во Кан годинава нема фестивал, туку широк избор на филмови што добија лого „Кан 2020“

А1он
Околу 56 играни филмови ќе се појават во киносалите во наредните месеци со логото на Кан 2020- Официјална селекција, јави дописникот на МИА. Канскиот филмски
Магазин

Поради негодување на публиката прекинат филм на Канскиот фестивал

А1он
Премиерата на филмот „Окја“ на Канаскиот филмски фестивал, беше прекината само пет минути по почетокт, поради извиците на негодување на публиката во салата. Ваквата реакција