Сè повеќе Швеѓани вградуваат НФЦ чип во своите прсти

Од:

Дури 4.000 Швеѓани веќе имаат вграден НФЦ чип за непосредна комуникација (Near Field Communication), кој во прстите им служи како дигитален клуч, картичка за плаќање итн., пренесува данскиот портал „ЦПХ Пост“.

НФЦ чипот е голем колку паричка и е сместен во стаклена капсула, за телото да не го отфрли. Засега, оваа технологија содржи малку податоци, но постои можност за усовршување и повеќе намени – за плаќање патни билети, па дури и за ГПС-лоцирање.

Би можело да ве интересира

Тесла камион снимен без возач на автопат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вокменот слави 40-ти роденден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Јапонски грамофон со тркалезен екран на себе

Ана Ололовска

Роботи кои ќе им помагаат на лица со попреченост

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новата Нокиа ќе чини 112 долари

Ана Ололовска

Тај Брејди: Вештачката интелигенција нема да ги замени луѓето

Ана Ололовска