Самсунг ќе ја снабдува ЗТЕ со процесори за мобилни телефони

Од:

Самсунг денеска информираше дека е во разговори со кинеската компанија ЗТЕ за да почне одново да ја снабдува со процесори за мобилни телефони.

Кинескиот производител на мобилни телефони ЗТЕ беше ставен под строги американски санкции поради доставување на технологија до Иран. Американскиот претседател Доналд Трамп неодамна соопшти дека соработува со кинескиот претседател Си Џинпинг за олеснување на санкциите против ЗТЕ.

Се очекува дека американскиот производител на полупроводници и информатичка технологија Куалком ќе биде главен соперник на Самсунг во добивање на дел од бизнисот со ЗТЕ.

Би можело да ве интересира

Тесла камион снимен без возач на автопат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вокменот слави 40-ти роденден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Јапонски грамофон со тркалезен екран на себе

Ана Ололовска

Роботи кои ќе им помагаат на лица со попреченост

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новата Нокиа ќе чини 112 долари

Ана Ололовска

Тај Брејди: Вештачката интелигенција нема да ги замени луѓето

Ана Ололовска