Русија протера македонски дипломат од амбасадата во Москва

Од:

Русија прогласи еден вработен во Амбасадата на Македонија во Москва за персона нон грата како одговор за протерувањето на руски дипломат од земјава, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Информацијата ја објави и Руската амбасада во Скопје.

„Вршителот на должност амбасадор на Република Северна Македонија во Руската Федерација, Чаушевска-Димовска, беше повикана во руското Министерство за надворешни работи на 10 јуни, каде што ѝ беше врачена нота со која вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва се прогласува за персона нон грата“ – се вели во објавата на амбасадата на Русија во земјава.

Ваквата мерка е одговор на немотивираната одлука на Северна Македонија да прогласи руски дипломат за персона нон грата се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Коронавирусот нагло почна пак да се шири во Москва, градоначалникот се сомнева во нова мутација

Жарко Настоски

Кремљ го поздрави американскиот здрав разум за стратешкиот дијалог

Ана Ололовска

ЕУ го менува пристапот кон Русија, Брисел ќе „одговори, присили и разговара“

Жарко Настоски

Русите и Американците не се договараат зад наш грб, вели шефот на украинската дипломатија

Жарко Настоски

Раб: Сакаме подобри односи со Москва, но ќе ја натераме да плати за злонамерното однесување

Московскиот градоначалник прогласи пет неработни денови заради раст на бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска