Редок модел на „БМВ“ продаден за 200.000 долари

Од:

„E39 M5“, според многумина, е еден од најдобрите автомобили во производство на „Бе-ем-ве“ во својата историја и солидна спортска лимузина, дури и според денешни стандарди. Еден примерок од неа е продаден за дури 200.000 американски долари.

Автомобилот беше продаден во Синсинати, Охајо, САД, преку „Ентузијаст ауто груп“ (ЕАГ), фирма специјализирана за модели на „Бе-ем-ве“. Возилото претходно имало само еден сопственик, кој ретко го возел, па километражата покажува 5.000 км, а и сè уште ги има оригиналните гуми.

Каросеријата, механиката и ентериерот во меѓувреме се доведени во речиси совршена состојба, така што новиот сопственик доби скоро „музејски примерок“.

Овој „М5“ е произведен 2003 година и ја претставува последната моделска година за генерацијата „Е39“, што значи дека е нејзина најдобра верзија. Познавачите веруваат оти во не толку далечна иднина, „E39 M5“ ќе вреди и ќе чини многу повеќе.

Би можело да ве интересира

Претставен Новиот ŠKODA KODIAQ. Нов дизајн и нови технологии

Ана Ололовска

Франција нуди стимулации за замена на стари автомобили со електрични велосипеди

Ана Ололовска

Раст од 72,8 отсто на продажбата на автомобили во Кина

Ана Ололовска

Визијата станува реалност – Започна продажбата на електричниот Volkswagen ID.3

Најуспешниот SUV на Volkswagen пристигна во Македонија – Новиот Tiguan започнува со продажба

Ана Ололовска

Поголем, попрактичен, поефикасен и поинтелигентен – Новиот Volkswagen Caddy започна со продажба во Македонија

Ана Ололовска