Пребиотиците се разликуваат од пробиотиците, а имаат силно влијание врз дигестивниот систем на човекот

Од:

Пребиотиците се класифицирани како недигестивни состојки на храната со кој пробиотиците може да се „нахранат“.

Тие се наоѓаат во цревата и ја зголемуваат бројката на здрави бактерии, со цел да помогнат во дигестивниот систем како и за создавање на вредни витамини.

Добрите бактерии имаат значајна улога во регулирањето на вашиот имунилошки систем, го инхибираат растот на патогени и помагаат во варењето на храната.

„Galactooligosaccharides (GOS)“ претставуваат најнапредната форма на пребиотици кои припаѓаат на групата на одредени хранливи влакна кои го хранат и потикнуваат растот на добрите бактерии во цревата.

Главниот извор на превиотиците се наоѓаат во овошјето и зеленчукот, но може да се земаат и во форма на додатоци во самата исхрана.

Додека сите пробиотици се влакна, не сите влакна може да се дефинираат како пребиотици.

Во нашата секојдневна исхрана најмногу плодови кои се богати со пребиотици се кромидот, лукот, бананата, артичоките, аспарагус, празот и многу други.

Пребиотиците се разликуваат од пробиотиците во тоа што нивните бактери не се живи и така немаат влијание од топлината и киселоста внатре во цревата, но тие имаат особено позитивно влијание врз цревната флора на човекот.

 

Би можело да ве интересира

Шахот и когнитивната дејност влијаат на слабеењето

Ана Ололовска

Производите за чистење носат ризик од астма, посебно кај децата

Ана Ололовска

Најдобра борба со вирусите: Врвен производ за зајакнување на имунитетот од врвниот германски производител Dоppelherz

А1он

Исплачи се, ќе ти биде полесно: Работи кои многумина не ги знаат за солзите

Ана Ололовска

Зависноста од прегратки не е мит

Ана Ололовска

Да, загадениот воздух може да ја смени и нашата ДНК

Ана Ололовска