М-р по фармација Славица Тодоровска од „Хемофарм“ советува: Запекот мора да се лекува

Од:

Секој шести човек во светот има проблем со неправилно празнење на цревата. Оваа непријатна појава е три пати почеста кај жените.

dobivaj vesti na viber

Запекот доведува до оштетување на здравјето на целиот организам, затоа внимавајте на опасностите и реагирајте навреме 

Идеално би било да поминат 12 или најмногу 48 часа од јадење до празнење на цревата. Нашето тело се ослободува од токсините и непотребните необработени материи така што ги испраќа во цревата, кои би требало да исфрлаат отпад. Но, ако страдате од запек, метаболичкиот отпад останува во цревата, се нарушува цревната флора, а насобраните токсини преку крвта стигнуваат до сите органи.

  • Секојдневното празнење на цревата е еден од темелите на нашето добро здравје, а запекот, сепак, го нарушува здравјето на целиот организам. Ако цревата не се празнат редовно, се појавуваат хемороиди, надуеност, болки во стомакот, во цревата се таложат гасови заедно со токсините, проследени со главоболка, изнемоштеност. Затоа бидете свесни за опасностите и реагирајте на време – предупредува Славица Тодоровска, магистер по фармација, менаџер на претставништвото на „Хемофарм“ во Р Македонија

Запекот најчесто е предизвикан од исхрана со малку влакна и прекумерна консумација на млечни производи, особено масни сирења, месо, јајца, сувомеснати меса и храна што го забавува варењето.Некои студии предупредуваат дека чоколадото во големи количини може да предизвика нарушување. Долгото седење, недоволната физичка активност, лошата навика за одржување на столицата, но и некои лекови секако придонесуваат за појава на запек.

  • Некои антидепресиви може да предизвикаат запек, па доколку забележите таков проблем, информирајте го вашиот лекар и замолете го да ви го смени лекот. Запек може да предизвикаат и некои лекови против болки, антихистаминици кои ги користиме против алергии, како и лекови за висок крвен притисок. Диуретиците, на пример, го намалуваат крвниот притисок со тоа што го поттикнуваат излачувањето на урината, а водата е потребна за столицата да биде помека и полесно да се исфрли содржината на цревата – објаснува нашата соговорничка.

И некои болести често се придружени со појава на запек.

– Дијабетес, мултиплекс склероза, Паркинсонова болест, депресија често може да бидат придружени со проблемот на неправилно празнење на дебелото црево.

Запек често се јавува во текот на бременоста. Американските студии од Медицинскиот факултет „Харвард“ во Бостон предупредуваат дека послабата активност на тироидната жлезда, хипотироидизмот, ги забавува метаболичките процеси, го забавува варењето, па се препорачува младите кои имаат проблеми со запек да ја проверат функцијата на тироидната жлезда – вели фармацевтот Славица Тодоровска.

Затворот не е безопасна појава и мора да се лекува.

  • Прво променете ги животните навики. Јадете што повеќе свежо овошје и зеленчук, а потоа зготвена храна и оброците нека ви бидат помали и почести. Пијте 2 литри вода дневно за да спречите дехидрација. Движете се, вежбајте. Не одложувајте го движењето на дебелото црево кога чувствувате потреба. Ако сето ова не помогне, побарајте лекарска помош и користете само лаксатив што ви го препишал вашиот лекар. Не користете лаксативи сами, особено не подолг временски период, бидејќи злоупотребата на лаксативи може да предизвика зависност, што значи дека вашите црева во тој случај нема да функционираат правилно без нив – вели Славица Тодоровска од Хемофарм.

ПР Текст

Би можело да ве интересира

Природата во градот ја намалува осаменоста

Ана Ололовска

Кафето, алкохолот и месото се штетни за бубрезите

Ана Ололовска

Откриен досега непознат дел од човековата вилица

Ана Ололовска

Дали веганите се хранат поздраво од оние кои јадат месо?

Ана Ололовска

Бременост по недели и развој на бебето

Ана Ололовска

Неколку неизбежни промени кај жените по 50-тата година

Ана Ололовска