„Порше“ продал над 300.000 автомобили во 2021 година

Од:

Пандемијата на коронавирус и недостатокот на полупроводници не го спречија „Порше“ да постави нова рекордна продажба. Откако „Ламборгини“ и „Бентли“ се пофалија со рекорд во 2021 година, и германската компанија соопшти дека продала 301.915 автомобили, што е 11 отсто повеќе отколку во 2020 година, благодарение на зголемената побарувачка во сите глобални продажни области.

dobivaj vesti na viber

– И покрај предизвиците од недостигот на полупроводници и прекините на пандемијата на коронавирус, работевме напорно за да им овозможиме на повеќе клиенти од кога било досега да го исполнат својот сон и да поседуваат Порше. Побарувачката е сè уште висока и нарачките веќе ни ги преполнуваат „книгите“, рече Детлев фон Платен – одговорен за маркетинг во компанијата.

По земји, во Кина растот е осум отсто, или продадени 96.671 автомобил, во САД – 22 отсто и продадени 70.025 автомобили, а во Германија, продажбата е зголемена за девет отсто, на 28.565 автомобили.

Најпродаваниот модел на „Порше“ лани е „Макан“, со продадени 88.262 примероци, а по него следи „Кајен“ – 83.071 примерок. И електричниот седан-караван „Тајкан“ дефинитивно заслужува внимание, со 911 продадени возила.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиера на целосно новата Toyota bZ4X

Ана Ололовска

Премиера: Новата Opel Astra пристигна во Македонија

Ана Ололовска

Peugeot и Opel доминантни со своите гами на електрични и plug-in хибридни возила

Ана Ололовска

Новото лице на новиот ŠKODA KAROQ е тука!

Ана Ололовска

Поскапувањето го натера секој трет Германец да престане да вози, некои почнаа и да крадат гориво

А1он

ВИДЕО: Втората генерација на NX отвора комплетно ново поглавје за брендот Lexus

Ана Ололовска