Подморница од Југославија ќе стане музеј

Од:

Подморницата „П-911 Тиса“, произведена во поранешна Југославија во 80-тите години, ќе биде претворена во музеј, јави Танјуг.

Таканаречената џепна подморница, која стигна во Белград од Бока Которска со специјален камион, е една од шесте диверзантски подморници кои, според проект на Бродарскиот институт од Загреб, се изградени во периодот од 1981 до 1986 година и кои добиле имиња по југословенски реки.

Станува збор за мала, но многу опасна подморница, прилагодена за незабележливо поставување помали мински полиња во непријателски води.

Југославија беше една од 11-те земји во светот кои произведуваат подморници.

Би можело да ве интересира

Морничавата приказна за бебињата од Југославија и денеска не е разрешена: „Се уште чувствувам дека е тука“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Застрашувачка снимка од претходната мисија на Титан: Капетанот изгуби контрола над подморницата

Американците веруваат дека се најдени човечки останки во остатоците од Титан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Остатоците од подморницата Титан извлечени од дното на Атлантикот

ВИДЕО: Адел се потсмеваше со трагедијата на концерт: Дали би оделе со подморница до дното на океанот?

Предраг Петровиќ

Мајката на момчето кое загина во подморницата: Сакаше да ја реши Рубиковата коцка на 3.700 метри длабочина

Катерина Ѓуровски