Нова јога: Со пцуење, викање и пиење пиво до рамнотежа

Од:

Јогата е медитативна, смирувачка, релаксирачка вежба која Ве подготвува за целиот ден, но сега тоа е можно и со поинакви, малку порадикални методи.

Се работи за новиот правец именуван „бесна јога“ (rage yoga), основан од инструкторката Линдзи Истас. Оваа пракса, покрај истегнувањето и позиционите вежби, вклучува и лош хумор, пцуење и пиење пиво, што води до „зен-состојбата“.

– Тоа е повеќе од вежба, „Бесната јога“ е стил на живот, истакна Линдзи.

Ешли Дузиќ од Хјустон, САД, која исто така е инструкторка на „бесна јога”, нагласува дека луѓето треба „да се ослободат од сè она што е непотребно и вишок“.

– А, тоа не доаѓа само со смирување, медитација и тишина, како што многумина мислат, вели Ешли.

Таа смета дека овој метод овозможува ослободување од гневот и фрустрациите целосно, темелно на здрав начин.

Би можело да ве интересира

Научно докажано: Стресот навистина може да ја обели косата

А1он

Поетска аптека за луѓе со психички проблеми

А1он

Прекумерната тежина го забрзува стареењето на мозокот

Ана Ололовска

Кошмарите помагаат за подобро справување со секојдневниот стрес

Ана Ололовска

Годишно во себе внесуваме 250 грама пластика

Ана Ололовска

Научниците пронајдоа нов начин за лекување инфекции – менување на генот наместо антибиотици

Ана Ололовска